Roditelji uvek brinu za svoju decu, ali često ih treba podsetiti da postoje određene stvari za koje majka i otac nisu odgovorni. Sreća deteta je jedna od tih stvari. Niste vi predodređeni da usrećite svoju decu – vaš posao je da im obezbedite sredstva, vreme i mesto da budu deca kako bi naučili da kontrolišu sopstvenu radost. Ako vam je teško da to objasnite sebi, setite se izreke – Mogu da ti kupim štap, ali ne mogu da pecam ribu umesto tebe.
- Verujte svojoj intuiciji
OK, ovo ste više puta imali prilike da pročitate kod nas ali mi zaista smatramo da je intuicija jako važna u svim segmentima života i bespogovorno verujemo u njenu moć. Tako je i sa roditeljstvom. Napravite korak unazad i proverite – šta vam intuicija govori? Da li će pristup koji primenjujete zaista funkcionisati? Sasvim je u redu i da eksperimentišete – probajte po malo od svačega, ne morate biti stoprocentno posvećeni jednom modelu roditeljstva. Niste u vojsci pa da sve funkcioniše po dtrogim pravilima.
- Posmatrajte svoje dete
Dok su vam deca još mala, gledajte kako se igraju i kako se odnose prema drugima. Ne osuđujte to što rade. Ako ne pričaju ni sa kim u parku, to je u redu. Imajte razumevanja prema njihovim prirodnim instinktima i bićete spremniji da ih vodite ka situacijama i okruženjima koja odgovaraju njihovim ličnostima.
- Priznajte njihova osećanja
Dozvolite vašem malom detetu da izrazi kako se oseća. Ako padne i ogrebe se, nemojte insistirati na tome da prestane da plače. Probajte ovako nešto: ,,Au, to baš izgleda kao da boli. Znam da te peče, ali proći će začas!” Onoga trenutka kada dete shvati da ga razumete, osećaće se mnogo bolje. Otvoreno razgovarajte o osećanjima – što više i što češće.
- Nemojte forsirati dete
Usporite. Ne mora da krene sa dve godine na glumu, engleski ili na fudbal. Kad zastanete i razmislite o tome – apsurdno je. Dvogodišnjacima trebaju kocke i puzle. I to je to! Neka uživaju u detinjstvu i u vremenu koje provodite zajedno.
- Prepustite detetu neki posao
Ovo će im podići samopouzdanje. Neka vam ,,pomognu” u pravljenju kolača, ili zajedno odvajajte odelo koje ćete dati u dobrotvorne svrhe. Kroz ovakve stvari će vaše dete naučiti da brine o drugima. Osim toga, imaće i pozitivniji pogled na svet i osećaće se korisno i važno.
- Pomirite se sa negativnim osećanjima
Čak i najsrećnija deca nisu srećna sve vreme. Nekad će pasti, nekad će mu neko drugo dete uputiti uvredu ili će doživeti neki neuspeh – to je neminovno. Ključ svega je da dete zna da to ne znači da mora da bude nesrećno zauvek. Stavite im do znanja da oni mogu proći kroz sve te situacije i da će se kroz život susretani sa još sličnih događaja, ali da će im ponovo biti odlično!
Volite svoju decu, razumite ih i kada su pogrešili i nikada nemojte da zaboravite da su oni veliki ljudi u, još uvek, malim telima. Razgovarajte sa njima, ljubite ih, grlite i, kao što malopre rekosmo, razgovarajte o njihovim osećanjima. Možete i da uvedete jednu porodičnu igru.
Okupite se u dnevnoj sobi i umesto gledanja televizije neka svako od vas ispriča jedan događaj koji mu se desio toga dana i onda zajedno diskutujte o tome šta sve može da se nauči iz toga. Tako će deca biti otvorenija, kreativnija i svoje, ali i tuđe greške neće doživljavati tragično. Naučiće i da su suze u redu i da će sve to brzo da prođe, a najvažnije od svega, naučiće da u porodici ima iskrene prijatelje i bezuslovnu podršku – zauvek!
Kako vi pomažete svojoj deci da nađu sreću?
Foto: Pexels