U savršenom svetu, svi bismo legli u idealno vreme i odspavali dobrih 8 sati. Ipak, život se često može isprečiti ovom savršenom ritmu, pa je bitno da imamo u vidu nekoliko saveta za raniji odlazak u krevet, s obzirom na to da san igra vrlo bitno ulogu kada je u pitanju naše zdravlje.
Da bismo ranije zaspali, moramo usvajati pravilne navike od trenutka kada se probudimo, do trenutka kada je vreme za spavanje. Probajte neku od ovih 7:
- Ograničite popodnevnu dremku na 20 minuta
Ukoliko vam se baš spava, probajte da to uradite pre 2 popodne i ne duže od 20 minuta. Ukoliko spavate dosta duže, vaše telo ulazi u dublju fazu sna i maltene uvek utiče na to da ne možete da zaspite uveče kada ste planirali.
- Ne pijte kafu posle 14h
Ograničiti kofein je nešto sa čim svako od nas može da eksperimentiše. Kofein, ako se konzumira isuviše kasno, može da nam oteža da zaspimo, a i može odvesti do lošijeg kvaliteta sna.
- Uglavite malo vežbanja u svoj raspored
Vežba može uraditi mnogo više nego samo da dovede vaše telo u formu – može vam olakšati da zaspite! Ukoliko vam raspored ne omogućava da vežbate rano ujutru, isplanirajte dan tako da odradite bar 30 minuta treninga.
- Provedite vreme napolju
Svakodnevni izlazak napolje izlaže vaše telo prirodnoj svetlosti, a to učvršćuje vaš režim spavanja. Sunčeva svetlost reguliše vaš ,,unutrašnji sat“ i pospešuje lučenje melatonina (hormona koji pomaže pri kontrolisanju sna). Izlazak napolje za vreme pauze za ručak, šetnja do kafića umesto vožnje ili trčanje u parku samo su neki od načina da obezbedite sebi zdravu dnevnu dozu sunca.
- Izbegavajte šećer i začine
Jako je bitno da obratite pažnju na ishranu uveče. Začinjena hrana može otežati varenje i držati vas budnima u toku noći, a slatkiši vam daju neželjenu dozu energije. Birajte umesto njih namirnice bogate vitaminima i mineralima poput magnezijuma, kalijuma i kalcijuma, koje potpomažu kvalitetniji san.
- Krenite malim koracima
Pokušavati da odemo tri sata ranije nego obično u krevet nije baš realističan cilj. Umesto toga, krenite malo po malo i vremenom povećavajte količinu sna koju dobijate. Probajte, na primer, da jedne nedelje spavate sat vremena duže nego obično i pratite šta će se desiti.
- Nađite načina da se opustite
Kako ne biste odugovlačili odlazak u krevet, počnite da upražnjavate neku aktivnost pred spavanje u kojoj uživate, a koja ne uključuje elektronske uređaje. Na primer bojenje, joga ili čitanje. Ukoliko je to miran i opuštajući deo vaše noći, manja je verovatnoća da ćete je odložiti, a smiriće vas i uspavati.