Istražili smo: Zanimljivosti o knjigama u slavu Svetskog dana knjige!

Danas je svetski dan Knjige i autorskih prava, koji se od 1955. godine obeležava 23. aprila svuda u svetu.

Činjenica je da je potreba za pisanjem i zapisivanjem stara gotovo koliko i mi sami, a čitanje je omiljeni hobi većini ljudi širom sveta. Zato nimalo ne iznenađuje UNESCO-va odluka doneta na Generalnoj konferenciji u Parizu, da se baš 23. april uzme za dan kada se proslavlja književnost.

Ovog dana 1616. godine umrli su Migel De Servantes i Vilijem Šekspir, pa je ovaj datum izabran kao dan kada će se svuda u svetu proslavljati umetnost pisane reči i autorskih prava.

U slavu ovog dana istražili smo neke zanimljivosti o knjigama, kako bismo ih podelili sa vama.

#Danas u svetu postoji preko 130 miliona objavljenih naslova.

#Najduža napisana rečenica nalazi se u romanu Viktora Igoa “Jadnici” i broji 823 reči.

#Prva knjiga napisana na mašini za kucanje bila je “Avanture Toma Sojera”.

#Danas su tri najčitanije knjige na svetu Biblija, serijal knjiga o Hari Poteru i citati Mao Cedunga.

#Da bi se pročitale sve knjige na svetu potrebno je oko 60 000 godina konstantnog čitanja.

#68% knjiga koje izađu u prodaju kupuju žene.

#Zanimljivo je da većina čitalaca izgubi želju i interesovanje za čitanje na 18-oj strani.

#Najveća biblioteka na svetu je Kongresna biblioteka u Washingtonu sa 30 miliona knjiga na oko 500 različitih jezika.

#Džoana Rouling je prvi pisac milijarder.

#Jedna argentinska izdavačka kuća lansirala je neobični koncept knjiga koje se samouništavaju ako ih čitalac odmah ne pročita. Ovaj koncept osmišljen je kako bi se promovisali mladi autori.

Naime, Knjige koje ne mogu da čekaju stižu zapakovane u plastičnu ambalažu, a odmah po raspakivanju tinta počinje da bledi i u roku od 2 meseca listovi ostaju prazni, što znači da čitalac ima samo 60 dana da sazna kraj priče.

#Roman “Alisa u zemlji Čuda” bio je zabranjen u Kini zbog životinja koje govore.

#U potrazi za izgubljenim vremenom Marsela Prusta je najduži roman na svetu.

#Virdžinija Vulf je sve svoje knjige pisala stojeći.

Mogli bismo da napravimo svojevrstan izazov i da danas započnemo čitanje jedne knjige. Možete podeliti sa nama svoje utiske nakon čitanja, a mi ćemo napraviti tekst preporuke prema vašem izboru i utiscima.

Uživajte u umetnosti pisane reči, jer je književnost zaista dragocena, riznica znanja, prozor u drugi svet i umetnost koja leči!

Teodora Vuković

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp