MyCupOfTea

#health talk: Kako da budete sami svoj terapeut?

terapeut

Razlozi zbog kojih zapostavljamo svoje mentalno zdravlje su brojni, počevši od toga da je odlazak kod terapeuta na našim prostorima i dalje tabu tema, do toga da svako ima ,,pametnija posla“ nego da svoju životnu priču iz nedelje u nedelju izlaže stručnjaku.

Ipak, problemi nisu tu da bi se gurali po tebih, već da bi se verbalizovali, suočili i radili na njihovom rešenju. Neka istraživanja su čak pokazala da jednostavno izgovaranje sopstvenih osećanja ima terapeutsko dejstvo na mozak, te umanjuje stres, bes i tugu.

Pročitajte: Ljubavni terapeuti otkrili: Zašto se ljudi samosažaljevaju kada su sami?

Kada vam život postane vrtlog visokih kirija i radnog vremena od 13 sati, postoje načini da povedete računa o svom mentalnom zdravlju, a da ne potrošite svoje vreme ili novac.

#Napravite korak unazad

Kao i kada dobijate novi posao, projekat ili kada imate novi fitnes cilj, bitno je da zakoračite unazad i procenite širu sliku kada je u pitanju vaše emotivno stanje. Žene funkcionišu u okviru toliko uloga u svom životu da postaje uobičajeno da  povremeno osete anksioznost ili depresiju.

Ako se ne osećate svojima određeni vremenski period, bitno je da procenite šta bi to moglo da doprinosi tim emocijama. Ukoliko posvećeno vodite računa o svojim emocijama, verovatnije je da ćete sprečiti eskalaciju problema.

praznična depresija

#Shvatite šta se dešava

S obzirom na to da naši mozgovi imaju predivan sistem kojim pokušavaju da nas zaštite, kada nešto izaziva stres ili strah, oni signaliziraju oslobađanje hormona stresa.

Ovo se može desiti kada se suočavate sa novim iskustvima, prilikama ili jednostavno – stresovima – i to je naročito često tokom dvadesetih i tridesetih. Odrastanje je izazov i uzbuđenje, pa nas mala doza te anksioznosti može pokretati napred, međutim, ne želimo da dođe to tačke gde nas ona parališe. Kada se to desi, jako je bitno da pomognemo svom mozgu da shvati da je sve u redu.

Pročitajte: Kako se ne treba suočavati s kritikama

#Negujte sebe

Ubediti mozak i sebe da se osećamo dobro počinje sa tim da se okružite ljudima koji vas ,,podižu“ , da znate ko ste i da to cenite i da se ne plašite da kažete ne. Voditi računa o fizičkom i mentalnom zdravlju, kao i da znate kada i kako da se odmorite je jako važno. Ove male stvari mogu sprečiti da vas svakodnevni stresovi iscrpe.

#Suočite se sa negativnim mislima

Ako, pak, završite u negativnom prostoru, probajte da se sa njima suočite i ponovo stanete na svoje noge. Recimo, ako imate određene poteškoće sa komunikacijom u društvu, strah vam može reći da nemate kako da doprinesete razgovoru. Kao odgovor na to, suočite se sa tom mišlju ovako: ,,Ja mogu pričati o mnogo stvari; pametna sam i strastvena kada se radi o stvarima koje volim.“ Ove istinite i logične misli će utišati strah, kao i vaše emocija.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp