Iako mnogi emocionalnu distancu smatraju velikom preprekom u emotivnim odnosima, ona može biti odličan način da postavite granice i zaštitite sebe od mogućnosti da potencijalno budete povređeni.
Emocionalna distanca predstavlja mogućnost da se isključite i ne brinete o tuđim emocijama, dok ne raščistite sa svojim. U zavisnosti od situacije možete praktikovati različite stepene distance, kako biste sebe zaštitili od teških i emocionalno stresnih situacija.
Pročitajte: #girl talk: Kako da razumete i ublažite emocionalnu bol?
Kada je reč o emocionalnoj distanci, ona se ne odnosi samo na partnerske odnose, već i na porodične i prijateljske odnose, koji u vama izazivaju stres i neprijatna osećanja.
Kada se emocionalno udaljite, namerno i kontrolisano, mnogo bolje možete sagledati situaciju i kontorlišete svoje emocije, kao i da postavite granice u odnosu u kome ste, a koje očekujete da druga strana poštuje.
Kako biste uspostavili emocionalnu distancu potrebno je da prvo identifikujete problem i ustanovite zašto imate potrebu da napravite distancu od toksičnih emocija.
Kada ste se jednom distancirali, sledeći korak je da pronađete način da kanališete svoje emocije. Ono što je najvažnije je da ipak ostanete otvoreni, kako bi vas okolina razumela i transparentno videla vaše emocije.
Emocionalna distanca siguran je način da se zaštitite, ali može biti i prepreka ako se zatvorite i emocionalnu distancu postavite na početku nekog odnosa. U tom slučaju ona može biti velika prepreka u nečijem pokušaju da vas upozna i približi vam se.
Foto: @victoriaparis