Da li ste se nekad zapitali da li koristite sve svoje kapacitete u ličnom razvoju? Umesto da delamo gomilamo neubedljive izgovore, zbog čega se osećamo još gore. Ipak, zašto se onda još uvek nismo aktivirali?
Postoje određena samoograničenja, koja sebi postavljate, a da toga možda niste ni svesni, a kako biste krenuli dalje, neophodno je da ta ograničenja identifikujete i na njih utičete.
Pročitajte: Tema dana: Kako da utišate preteranu samokritičnost!
Samoograničavajuća uverenja su duboko ukorenjene pretpostavke koje imamo o sebi, ali i svet u oko nas, a koja duboko utiču na naš lični razvoj. Ova uverenja formiraju se uglavnom u ranom uzrastu i od tada nas prate kao nevidljive barijere o koje se, tokom života, često spotičemo.
Fraze poput: “bih, ali nemam vremena”, “svima je lakše nego meni”, “život je težak” i slično, nisu vaša promišljanja o životu, već vaš kamen spoticanja, koji što pre morate baciti pored puta i nastaviti dalje.
Samoograničavajuća uverenja često vas drže u začaranom krugu zone komfora i sprečavaju vas da proširite perspektivu. Zato ih je važno prepoznati i temeljno iskoreniti.

Ako niste sigurni da li sami sabotirate svoj progres, postavite sebi pitanja u vezi onoga što vas muči i pokušajte da sebi date što objektivniji odgovor. Preispitajte svoja promišljanja, osećanja i reakcije u datim trenucima.
Kada prepoznate samoograničavajuće uverenje, dajte sebi zadatak da ga osporite i dokažete da možete baš sve u šta ste sumnjali. Svako svoje uverenje morate korak po korak raščlaniti, uvideti zašto ste u to verovali, a onda raditi na tome da korak po korak učite, radite na sebi i idete prema uspehu, slobodni od ograničenja, koja ste sebi sami postavili.